Zgłoszenie grobu uczestnika powstań śląskich do IPN
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Excepturi perferendis magnam ea necessitatibus, officiis voluptas- O projekcie Szkoła Patriotów
- Certyfikat Szkoła Patriotów
- Instytut Badań Regionalnych
- W poszukiwaniu grobów powstańców śląskich
- Lekcje w Muzeum Miasta Mysłowice
- Prezentacja o powstaniach śląskich w Brzezince
- Inscenizacja Powstań Śląskich
- Pieśni powstańcze
- Piszą o naszym projekcie
- Bądź jak powstaniec śląski - konkursy
- Pomnik «Cześć poległym bohaterom powstań śląskich»
- Wakacyjna zabawa w detektywa historycznego
- Śladami Powstań Śląskich
- Festiwal Śląski
- Zgłoszenie grobu uczestnika powstań śląskich do IPN
- Zwiedzanie Muzeum Powstań Śląskich
- Jan Bielanik
- Festiwal Śląski 2.0
- Fasola z symbolem orzełka
- Piotr Korus - oznaczenie grobu weterana
Zgłoszenie grobu uczestnika powstań śląskich do IPN
W ramach projektu edukacyjnego "Szkoła Patriotów" poznajemy postać śp. Jana Bielanika, który uczestniczył w trzech powstaniach śląskich, a który został pochowany na cmentarzu parafialnym w Brzezince, naszej dzielnicy. Opiekujemy się również pomnikiem "Cześć poległym bohaterom powstań śląskich" przy ul. Brzezińskiej w Brzezince. Tematy powstańcze są więc w naszej szkole przedstawiane na wiele różnych sposobów.
Z racji, iż grób śp. Jana Bielanika w listopadzie 2022 r. został oznaczony przez Instytut Pamięci Narodowej odznakami "Tobie Polsko" oraz "Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski", postanowiliśmy w ramach projektu poszukać kolejnego grobu powstańca śląskiego, który zmarł po 1921 r., a który był zasłużony dla naszej dzielnicy, i zgłosić jego mogiłę do oznaczenia przez IPN odznaką "Tobie Polsko".
Wybraliśmy śp. Piotra Korusa (08.09.1885 - 28.09.1972), który nie tylko uczestniczył w powstaniach śląskich i współorganizował Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska w Brzezince, ale również zakładał wiele towarzystw, w tym Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Brzezince i Kosztowach, od 1920 r. stał na czele okręgu mysłowickiego "Sokoła", od 1924 r. był aktywnym i szanowanym wieloletnim naczelnikiem gminy Brzezinka, a także współorganizował Związek Powstańców Śląskich. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafii św. Jacka w Mysłowicach Morgach przy ul. Granicznej.
Fotografie nagrobka wykonała Pani Wicedyrektor Marzena Gąsiorek.
Wniosek do IPN przygotowała Katarzyna Kuroczka.
1