Nowa galeria Klasy IV-VIII zakończenie roku szkolnego 2021/2022 została dodana do albumu fotograficznego
Klasy IV-VIII zakończenie roku szkolnego 2021/2022
- 4
Sportowe osiągnięcia 2021/2022
Nowa galeria Sportowe osiągnięcia 2021/2022 została dodana do albumu fotograficznego
2
RATOWNICY CZYTELNICTWA
Jak długo na Wawelu...
Nie można chyba ukończyć szkoły podstawowej, nie zaliczywszy chociaż jednej wycieczki do Krakowa. Klasa 8a zwiedziła stolicę Małopolski i jedno z najpiękniejszych miast w Europie już w klasie czwartej, ale teraz zobaczyli Kraków oczyma nastolatków.
W czerwcu udali się na piękny, spokojny spacer ulicami tego pięknego, i niestety oblężonego przez turystów, miasta. Rynek, kościół Mariacki, Wawel, kontemplacja Wisły u stóp wawelskiego smoka, wspaniałe kościoły z kryptami, w których pochowano zasłużonych Polaków (kościół świętych Piotra i Pawła. katedra wawelska, kościół na Skałce), ale też zabytkowe budynki UJ z Collegium Maius były podziwiane przez uczniów. Być może kiedyś będą na którejś z uczelni Krakowa studiować.
Pospacerowali też Plantami, które przynoszą ulgę w słoneczny dzień.
Wycieczka bardzo udana, podróż pociągiem szybka, szlaki do następnych wyjazdów zostały przetarte. Warto odwiedzić to piękne miasto, które leży od Mysłowic tylko 55 minut drogi pociągiem.
W Szkole Policji w Katowicach – Piotrowicach
Czy warto pracować w służbach mundurowych? Na to pytanie mogli odpowiedzieć sobie uczniowie klasy 8a, którzy 15 czerwca uczestniczyli w dniu otwartym w Szkole Policji w Katowicach.
Zaczęło się odprawą w rycie wojskowym, pokazem musztry, wciągnięciem flagi na maszt – czyli cały ceremoniałem. Potem można było zobaczyć policję w akcji napadu na bank, ale także pokaz sztuk walki, tresurę psów ratowniczych i paradę konnicy policyjnej.
Uczniowie zobaczyli również umundurowanie, broń i samochody oraz poznali zakres obowiązków innych służb: celnej, granicznej, pożarnej, leśnej. Mogli przymierzyć mundury, wejść do samochodów, wziąć do ręki broń, a nawet spróbować wojskowej grochówki. Ponadto chętni uczestniczyli w różnych konkursach organizowanych przez policjantów.
Czy w przyszłości wybiorą pracę w służbach mundurowych –czas pokaże.
2
Prace uczniów
Takie piękne prace wykonali uczniowie klasy IVB i VA z biologii i przyrody
Wycieczka klas 4a i 6a do Krakowa
W poniedziałek 13 czerwca klasy 4a oraz 6a z paniami: Marzeną Natkaniec, Magdaleną Fuks oraz Klaudią Warczek odwiedziły dawną stolicę Polski. 🐲🚍
Podczas wycieczki do Krakowa zwiedziliśmy interaktywne Muzeum Kościuszkowskie i zobaczyliśmy wystawę „Kościuszko-bohater wciąż potrzebny”. Nie myślcie, że to zwykłe muzeum i nudne historie! Dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych, zaskakujących informacji na temat życia Tadeusza Kościuszki. Był między innymi kompozytorem, skomponował polonezy i walca! W życiu prywatnym był samotny i nieszczęśliwy, nie udało mu się również wcielić w życie planu ucieczki z wybranką swojego serca💔Następnie trasą edukacyjną wspięliśmy się na sam szczyt Kopca Kościuszki, z którego mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Krakowa. 🌇 Natomiast w Muzeum Figur Woskowych zobaczyliśmy najwybitniejszych twórców naszej kultury, mogliśmy poczuć historię i wyobrazić sobie dawny porządek świata.Byliśmy również w dzielnicy Żydowskiej - na Krakowskim Kazimierzu, który zaskoczył nas nazwą jednej z ulic🫣🤭🤫Największą atrakcją wyjazdu okazał się jednak Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Na powierzchni ponad 6 hektarów parku rozmieszczone są urządzenia demonstrujące różne zjawiska fizyki. 🔋🔦🛠🔭🪜Ponadto w ogrodzie znajdują się: ekspozycja geologiczna „Geo-gródek", ekspozycja sensoryczna „Zapachowo", zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”. Najwięcej emocji dostarczyła nam zabawa na ruchomej platformie pokazująca działanie siły bezwładności oraz tor saneczkowy, który w czerwcowe popołudnie przywiódł wspomnienie zimy. Byliśmy bardzo zadowoleni z tej „żywej” lekcji fizyki na świeżym powietrzu🤩I chociaż niepomyślna prognoza pogody co chwilę przyprawiała nas o szybsze bicie serca, to podczas całego zwiedzania świeciło słońce, a dopiero w drodze powrotnej ochłodziło się i padał deszcz. Trzynasty dzień czerwca okazał się więc całkiem szczęśliwy 😁🍀
33
KONKURS FOX 2022
Miło nam ogłosić, iż w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego FOX 2022 aż czworo uczniów naszej szkoły zdobyło dyplomy. Maciej Raś ( 5a) uzyskał dyplom za wynik bardzo dobry, natomiast Martyna Michalak (6a), Ewa Jarosz i Szymon Helwing (4a) uzyskali dyplomy za wynik dobry. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone w dniu zakończenia roku szkolnego. Nagrodzonym uczniom gratulujemy uzyskanych wyników. Pozostałym uczestnikom konkursu dziękujemy za udział.
Konkurs, jak co roku, cieszył się dużym zainteresowaniem. Do konkursu zgłosiło się 958 szkół z całego kraju, w tym ponad 17 tys. uczniów. Tym bardziej cieszy nas sukces uczniów naszej szkoły.
7b w wielkim mieście – naukowo i rekreacyjnie w Warszawie 😊
Dwa dni w stolicy to wspaniale spędzony czas! Głównym celem była wizyta w Centrum Nauki Kopernik i warsztaty chemiczne, podczas których, pod okiem specjalistów uczniowie wykonywali samodzielnie ciekawe, wręcz niesamowite doświadczenia z pogranicza chemii i biologii - z perspektywy detektywa – szukali winnego zbrodni!
„Podczas zajęć odkryjecie w sobie pasje, o jakie się nie podejrzewaliście!” – tak brzmiała reklamowa zachęta – i… sprawdziła się w 100%. 90 minut zajęć minęło bardzo szybko.
Kolejne trzy godziny pozwoliły na przyjrzenie się wielu (ale nie wszystkim) zgromadzonym w Centrum eksponatom i wykonanie rozmaitych doświadczeń. W Teatrze Wysokich Napięć uczniowie wysłuchali wykładu, obserwowali eksperymenty z generatorem Van de Graffa, odważni pozwolili się nawet naelektryzować – ich fryzury wyglądały naprawdę imponująco. Niewątpliwie - w tym miejscu nie można się nudzić i warto zaglądać do „Kopernika” nie jeden raz, choć w stolicy czeka cała moc atrakcji.
Warto było odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, posłuchać, zobaczyć, i ruszyć tropem historii, potem zaś - naocznie sprawdzić, jak „miasto gruzów” zostało odbudowane. Spacer po Nowym Świecie, Krakowskim Przedmieściu, Placu Zamkowym, Rynku, zakończyć pod Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego i odpocząć przy wielkiej fontannie Ogrodu Saskiego.
Żal było wyjeżdżać i wracać do domu – pozostaje lekki niedosyt i świadomość – jak wiele jest jeszcze do zobaczenia… i zjedzenia 😊 Może następnym razem?
8
Rajd na Klimczok
Tegoroczny rajd górski planowany był początkowo jesienią, ze względu jednak na pandemię i związane z nią obostrzenia został przełożony na wiosnę. Po konsultacjach wśród opiekunów padł termin 8 czerwca 2022 r. (środa). Chętnych zgłosiło się bardzo dużo, więcej nawet niż miejsc w autokarze 😊. To cieszy, że młodzi ludzie chcą podjąć wyzwanie, jakim jest górska wędrówka – długa i męcząca. Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, uczestnicy przeszkoleni w zasadach poruszania się górskimi szlakami, tylko … dzień wcześniej nastąpiło załamanie pogody i nasz wyjazd stanął pod znakiem zapytania. Organizator wycieczki – pani Gabriela Kazibut do ostatnich chwil wahała się, czy rajdu nie odwołać. Ostatecznie podjęła decyzję o wyjeździe i oczywiście zmianie trasy ze względu na padający strugami deszcz. Dojechaliśmy autokarem do Brennej Bukowej skąd w lekkim deszczyku, w pelerynach, kurtkach przeciwdeszczowych i pod parasolkami udaliśmy się szeroką asfaltową drogą do schroniska „Chata Wuja Toma”. I tam nastąpił przełom 😊, opatrzność miała nas w swojej opiece, bo pogoda zmieniła się diametralnie. Przestał padać deszcz, a nawet przewidywano słoneczne prześwity. Podjęliśmy więc decyzję, że idziemy w stronę Klimczoka i jeśli warunki na szlaku będą sprzyjające spróbujemy go zdobyć, następnie przejdziemy kawałek w stronę Błatniej i ostatecznie zejdziemy szlakiem narciarskim do Chaty Wuja Toma, skąd zostaje tylko pół godziny wędrówki do autokaru. I jak już napisałam opatrzność czuwała, bo plan wykonaliśmy w 100% 😊. Prognozy sprawdziły się i faktycznie przez znaczną część trasy towarzyszyło nam słońce 😊. Na szczycie Klimczoka mogliśmy doświadczyć fantastycznego uczucia, gdy powoli i stopniowo nachodziła na nas chmura, a wędrówka mglistym, mrocznym i niemalże pustym lasem (na całej trasie minęliśmy 5 turystów) na długo pozostanie w naszej pamięci.
Organizatorka serdecznie dziękuje opiekunom za wsparcie, konsultacje i dodawanie otuchy. Podziękowania kieruję do pana Mirosława Ochnio za pozytywne nastawienie i dobrowolną chęć pomocy w opiece nad grupą młodzieży oraz do pani Agnieszki Balickiej za pomoc w organizacji wycieczki i podejmowaniu decyzji. Dziękuję również pani Izabeli Radwańskiej i pani Danucie Koźlik za opiekę nad młodzieżą.
Natomiast najserdeczniejsze podziękowania kieruję do 44 uczestników wycieczki, za niesamowity hart ducha i jakże udzielający się optymizm.
Z górskimi pozdrowieniami.
Gabriela Kazibut
14
2021/2022
Nowa galeria Dyplom uznania została dodana do albumu fotograficznego
Wyniki Kangura Matematycznego
Jak już wiadomo, uczennica klasy 6a – Martyna Michalak uzyskała tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Kangur Matematyczny. Martyna zdobyła z bardzo trudnego testu 150 punktów na 150 możliwych do zdobycia (100%) oraz 1 miejsce w regionie i w powiecie. Serdecznie gratulujemy wyniku oraz podziwiamy za pracę, jaką Martyna wykonała przygotowując się do konkursu.
Najserdeczniejsze gratulacje składam również uczniom, którzy uzyskali wyróżnienia, mianowicie Milenie Szczepanek – kl. 5b (3 miejsce w powiecie), Maciejowi Rasiowi – kl. 5a (2 miejsce w powiecie) oraz trzem uczniom klasy 8b – Martynie Gandor (5 miejsce w powiecie), Marcinowi Mrozikowi (4 miejsce w powiecie) i Marcinowi Szczepankowi (1 miejsce w powiecie).
Laureatka oraz uczniowie wyróżnieni zostaną nagrodzeni dyplomami i nagrodami w czasie zakończenia roku szkolnego.
Gratulacje przekazuję również pozostałym uczniom, którzy zmierzyli się z tym trudnym matematycznym wyzwaniem, jak również rodzicom wszystkich uczestników i prowadzącym uczniów nauczycielom.
W imieniu nauczycieli matematyki i wychowawców klas 1-3.
Gabriela Kazibut
III miejsce
Nowa galeria III miejsce została dodana do albumu fotograficznego
II miejsce
Nowa galeria II miejsce została dodana do albumu fotograficznego
I miejsce
Nowa galeria I miejsce została dodana do albumu fotograficznego
Beskid Żywiecki - Schronisko na Przegibku
Nowa galeria Beskid Żywiecki - Schronisko na Przegibku została dodana do albumu fotograficznego
79
Szkolny Konkurs Geograficzny „GEUŚ na 5”
6 czerwca odbył się finał Szkolnego Konkursu Geograficznego „GEUŚ na 5”. Konkurs skierowany był do uczniów klas V i VI, i swym zakresem odnosił się do treści, osiągnięć i umiejętności zawartych w podstawie programowej przedmiotu geografia. Składał się z dwóch etapów. Do konkursu przystąpiło 6 uczniów. W I etapie uczniowie zmagali się z testem elektronicznym ‘Kahoot!” obejmującym 30 pytań jednokrotnego wyboru. Na udzielenie odpowiedzi na każde pytanie uczniowie mieli po 20 sekund. Każdy uczeń mógł uzyskać maksymalnie 30 punktów. W II etapie uczniowie odpowiadali „TAK” lub „NIE” na pytania zamknięte, podnosząc tabliczki z odpowiednim napisem oraz udzielali krótkich odpowiedzi
na pytania otwarte.Zwycięzcą został Maciej Raś z kl. V a, II miejsce zajęła Sara Pawlicka również z kl. V a, a III miejsce Bartosz Jóźwik z kl. VI a.
Każdy uczeń, który wziął udział w konkursie otrzymał ocenę celującą z aktywności oraz punkty dodatnie z zachowania. Zwycięzcy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Konkursy przygotowane i przeprowadzone zostały przez panie Agnieszkę Balicką oraz Bożenę Wołoszyn.
Szkolny Konkurs Geograficzny „GEUŚ odkrywa Polskę”
22 kwietnia rozstrzygnięto Szkolny Konkurs Geograficzny „GEUŚ odkrywa Polskę”. Konkurs skierowany był do uczniów klas VII i VIII, i swym zakresem odnosił się do treści, osiągnięć i umiejętności zawartych w podstawie programowej przedmiotu geografia. Składał się z dwóch etapów. Do I etapu przystąpiło 7 uczniów. W I etapie uczniowie zmagali się z testem obejmującym 10 pytań jednokrotnego wyboru oraz 8 zadań otwartych, korzystając z atlasu geograficznego „Polska, kontynenty, świat”. Na rozwiązanie wszystkich zadań uczniowie mieli 45 minut. W II etapie uczniowie rywalizowali w turnieju „Środowisko przyrodnicze Polski”, którego zasady są bardzo podobne do teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Turniej składał się z trzech rund. Nauczyciel zadawał pytania dotyczące Polski, a na odpowiedź uczestnicy mieli po 10 sekund.
Zwyciężył Wojciech Sroka z kl. VII b, II miejsce zajął Marcin Mrozik z kl. VIII b, a III miejsce zajęła Antonina Król z kl. VII b.
Każdy uczeń, który wziął udział w konkursie otrzymał ocenę celującą z aktywności oraz punkty dodatnie z zachowania. Zwycięzcy uczniowie nagrodzeni zostali dyplomami oraz książkami o tematyce geograficznej, ufundowanymi przez Radę Rodziców.Konkurs przygotowany i przeprowadzony został przez panie Agnieszkę Balicką oraz Bożenę Wołoszyn.
Wyróżnienia
Nowa galeria Wyróżnienia została dodana do albumu fotograficznego
Ukraiński uczeń w polskiej szkole
Archiwum Aktualności