WCZK_2021.06.23.pdf
Powiadomienie o warunkach aerosanitarnych 23.06.2021 r.
OGRÓDEK SZKOLNY SP10
Miło nam poinformować, że w dniu 22 czerwca został oficjalnie otwarty nasz szkolny ogród.
Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM zaangażowanym w jego powstanie❣️❣️❣️
Informacja o jakości powietrza w woj. śląskim 22.06.2021 r.
WCZK_2021.06.22.pdf
Ostrzeżenie meteorologiczne nr 102 - burze z gradem oraz meldunek SWO nr 1 - gwałtowne wzrosty stanów wody
RAJD GÓRSKI
W piątek 18 czerwca 2021 r. odbył się w naszej szkole rajd górski. Dziewiętnastu uczestników wycieczki wraz z opiekunami podjęło trud zdobycia Klimczoka (1117 m n.p.m.), szczytu w paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.
Wędrówkę rozpoczęliśmy w Bystrej Śląskiej, skąd udaliśmy się czerwonym szlakiem w kierunku schroniska pod Klimczokiem. Według ludowych podań nazwa szczytu pochodzi od słynnego zbójnika – Klimczoka, który ukrywał się w jaskiniach znajdujących się na zboczach wzniesienia.
Wspinaczka na Klimczok była wyczerpująca z uwagi na dużą stromiznę, ale jakże satysfakcjonująca. Po drodze spotkaliśmy prawdziwego człowieka gór – pana Tadeusza Budnego z Bielskiego Oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego, który wspomniał o nas na swoim profilu na Facebooku. Serdecznie pozdrawiamy 😊. Przy okazji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o historycznym podziale Beskidów.
Ze szczytu mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki na Skrzyczne i okoliczne pasma górskie. Z Klimczoka przeszliśmy po równej ścieżce na Szyndzielnię i następnie stromo w dół żółtym, a potem zielonym szlakiem do Bystrej Śląskiej, gdzie zakończyliśmy wędrówkę.
Organizatorzy wycieczki – p. Agnieszka Balicka i p. Gabriela Kazibut dziękują wszystkim uczniom za wzorowe zachowanie, uśmiech, determinację i wzajemne wspieranie się w pokonywaniu trudności 😊.
7
Powiadomienie o jakości powietrza 2021.06.21
WCZK_2021.06.21.pdf
"Gdzie jest gepard?"
Klasa 7a w piątek wybrała się do chorzowskiego ZOO. Pogoda cudna, zwierzęta i ptaki z całego świata - było co oglądać. Najbardziej podobały się pingwiny Humboldta. Wycieczka bardzo udana, a czytających ten post zachęcamy do odnalezienia na zdjęciach ..... geparda - my w realu ledwie go dostrzegliśmy .
4
Powiadomienie o jakości powietrza 2021.06.17
WCZK_2021.06.17.pdf
Ostrzeżenie meteorologiczne nr 100 - Upał/2
Dyplom Honorowy PTTK dla SP10
11 czerwca podczas obchodów 55-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Mysłowicach nasza szkoła została wyróżniona przez Zarząd Główny PTTK Dyplomem Honorowym PTTK za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa.
Wycieczka 8b w Tatry
"Trwałość wspomnień zapewnia nam wytrwałość w życiu" Kto z Was pamięta swoją ostatnią wycieczkę szkolną? Wyjazd z całą klasą w czasie roku szkolnego, odpoczynek od codziennych zajęć, integrację z rówieśnikami, poznawanie nowych miejsc… To są niezapomniane młodzieńcze czasy, do których często powraca się myślami. Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile przewodniczce Monice Pisuli, kierowcy Panu Markowi, naszym nauczycielom Barbarze Anforowicz-Niklik (Klik-Klik) i Katarzynie Adamek oraz rodzicom, którzy zaangażowali się we współorganizację naszego wyjazdu.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Kończymy trzecią klasę!
Korzystamy z pięknej pogody i integrujemy się, jeszcze z naszą Panią Beatką i Panią Basią.
Nasz piknik to nie tylko leżenie wśród trawki w szkolnym ogrodzie To aktywnie spędzony czas- była zabawa, gry planszowe, konkursy oraz zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej. Poznaliśmy rośliny rosnące w naszym ogrodzie: oglądaliśmy, dotykaliśmy, wąchalismy... Słowem: HORTITERAPIA. Zasadziliśmy nawet nowe rośliny: jeżówkę "Green Twister" oraz pięknie pachnącą gipsówkę Pozdrawiają uczniowie klasy 3 b
Kończymy trzecią klasę! Korzystamy z pięknej pogody i integrujemy się, jeszcze z naszą Panią Beatką i Panią Basią.
Nasz piknik to nie tylko leżenie wśród trawki w szkolnym ogrodzie To aktywnie spędzony czas- była zabawa, gry planszowe, konkursy oraz zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej. Poznaliśmy rośliny rosnące w naszym ogrodzie: oglądaliśmy, dotykaliśmy, wąchalismy... Słowem: HORTITERAPIA. Zasadziliśmy nawet nowe rośliny: jeżówkę "Green Twister" oraz pięknie pachnącą gipsówkę Pozdrawiają uczniowie klasy 3 b
6
Piesza wycieczka do Stadniny Błyskawica 4b
W dniu 14 czerwca uczniowie klasy 4b uczestniczyli w pieszej wycieczce do Stadniny Błyskawica. Po trudach podróży przyszedł czas na odpoczynek. Była jazda konna , ognisko i mnóstwo smakołyków . Bardzo dziękujemy p. Elżbiecie Taborek oraz p. Jadwidze Ostalak za pomoc i opiekę. Uczniowie klasy 4b.
8
Zaległy Dzień Dziecka w 4a
Klasa 4a udała się dziś na wycieczkę pieszą na Promenadę w Mysłowicach. Trasa wiodła m.in. ulicą Kolejową, ścieżką rowerową przez las w kierunku dzielnicy Słupna, ulicami Portową i Promenada. Przy ulicy Kolejowej uczniowie odwiedzili krzyż - symboliczne miejsce narodzin księdza kardynała Augusta Hlonda. Na trasie natrafili na jaszczurkę zwinkę, która była niezbyt zadowolona z tego spotkania. Utrudzeni długą wędrówką dotarli około południa do Trójkąta Trzech Cesarzy - miejsca, które stanowi zarówno walor kulturowy jak i przyrodniczy Mysłowic. Stamtąd udali się na Promenadę. Tam czekały na nich orzeźwiające napoje, owoce, słodycze oraz grillowane kiełbaski. Po naładowaniu akumulatorów, pełni energii ruszyli na plac zabaw, gdzie wyśmienicie się bawili. Na koniec uczniowie przespacerowali się Promenadą, podziwiając piękne fontanny. W drodze do autobusu zatrzymali się także w Miejscach Pamięci zlokalizowanych przy ul. Powstańców.
Ogromne podziękowania dla pani Edyty Rotko i pani Agnieszki Kwiatkowskiej za organizację i przygotowanie posiłku dla uczniów na Promenadzie oraz dla pani Barbary Anforowicz-Niklik i Jolanty Krupy za opiekę nad uczniami
19
(RE)INTEGRACJI CZAS START!
W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1a oraz 1b zamienili czas NAUKI w szkolnych ławkach, na czas ZABAWY na świeżym powietrzu.
Pomyślicie: "Znów się bawią?"
Spokojnie, nic bardziej mylnego.
ZABAWA TO WAŻNA SPRAWA:
- uczy świadomości ciała,
- rozwija zdolności motoryczne,
- stymuluje zmysły,
- uczy koordynacji ruchowej,
- wzbogaca słownictwo i wiedzę o rolach społecznych,
- sprzyja rozwojowi emocjonalnemu,
- uczy cierpliwości, samodzielności i podejmowania decyzji.
Nam dziś też się przydała A i kolejne dni to też będzie NIEZŁA ZABAWA!
25
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat
Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych.
Po zakończeniu wakacji szczepienia przeciw COVID-19 będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane według ustalonego harmonogramu, który obejmie także działania informacyjne w szkołach i placówkach. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia przygotowało rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia.
SZKOLNA AKCJA "POMOC KOLEŻEŃSKA"
WYCIECZKA KLASY 4A W BESKID ŚLĄSKI
9 czerwca uczniowie klasy 4 a uczestniczyli w wycieczce klasowej, w trakcie której poznali wybrane walory przyrodnicze i kulturowe Beskidu Śląskiego.
Pierwszym punktem wycieczki był szczyt Ochodzita (895 m n.p.m.) w Koniakowie. Roztacza się z niego jedna z najpełniejszych panoram górskich w całych Beskidach Zachodnich. Można również dostrzec Tatry, Małą Fatrę, Wielki Chocz. Wejście na bezleśny wierzchołek Ochodzitej zajęło uczniom zaledwie kilka minut. Na szczycie mocno wiało, jednak wiatr nie przeszkodził w podziwianiu pięknych widoków i wykonywaniu wspaniałych zdjęć.
Po zejściu z Ochodzitej uczniowie przejechali do Zagrody Edukacyjnej – Centrum Pasterskiego, gdzie mogli przyjrzeć się z bliska owieczkom i kozom, a nawet nakarmić je sianem, uczestniczyli w pokazie wyrobu bundzu, obróbki wełny owczej oraz degustowali regionalne sery. Mieli także możliwość zakupu pamiątek w sklepie góralskim.
Kolejnym punktem programu był Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej Dzielcu. Tam uczniowie wysłuchali prelekcji o Beskidzie Śląskim i zwiedzili wystawę ukazującą florę i faunę beskidzkich lasów. Mogli z bliska zobaczyć preparaty zwierząt i modele roślin, makiety przedstawiające historię terenu, diorama rzeki, cały dział dotyczący form ochrony przyrody oraz rentgen drzewa. Sprawdzali, jak czuje się borsuk w swojej norze, przechodząc na czworakach przez tunel edukacyjny, co sprawiło im wielką frajdę. Mieli okazję pobawić się drewnianymi klockami oraz namalować ulubione zwierzątko na tablicy, a także posłuchać gadającego drzewa! Wpisali się także do księgi pamiątkowej.
Po zwiedzeniu ośrodka edukacji ekologicznej klasa przejechała przez Kubalonkę do Wisły Głębce, skąd pieszo ulicą spacerową uczniowie udali się do centrum Wisły, podziwiając piękną panoramę Beskidu Śląskiego. Na trasie zwiedzili jeszcze ewangelicki cmentarz „Na Gonicku”. Odwiedzili grób odkrywcy i popularyzatora Wisły - Bogumiła Hoffa i jego syna Bogdana oraz grób twórcy i wieloletniego dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - Stanisława Hadyny.
W centrum Wisły uczniowie chwilę odpoczęli i mieli kolejną okazję zakupić pamiątki oraz ochłodzić się przy fontannie, gdyż po południu upał zaczął niektórym doskwierać.
Ostatnim punktem wycieczki było „Muzeum Złotej Literki M”, w którym uczniowie posilili się uzupełniając zapasy energii.
Wychowawca – pani Agnieszka Balicka dziękuje paniom Barbarze Anforowicz-Niklik i Jolancie Krupie za opiekę nad uczniami oraz panu Zbigniewowi Orłowskiemu za organizację super wycieczki!
20
Archiwum Aktualności